Užitečné informace

Péče o pahýl

Vyvazování: Amputace je výrazný zásah do těla pacienta. Po amputaci dochází k otokům pahýlu. Tento otok se dá odstranit bandážováním. Vhodná jsou elastická kompresivní obinadla, nebo kompresivní pahýlové návleky (k objednání u Vašeho protetika). Řešíte-li bandážování obinadly, je třeba vyvazovat pahýl od zdola nahoru. Vždy až nad kloub! V případě amputace v bérci je potřeba vyvázat obinadlo až nad koleno. Při amputaci ve stehně až nad kyčelní kloub. Zabráníte tím sesouvání obinadla z pahýlu.

Otužování pahýlu: V protézové objímce dochází při zátěži k výrazným tlakům. Nejvíce namáhaná je oblast jizvy. Tu je vhodné masírovat a posunem prstů po pokožce proti sobě, protahovat. Těmito cviky zvýšíte odolnost jizvy. Prokrvování pahýlu – masážní míčky, umožňuje-li to stav hojení – sprchování.

Mazání: Pokud je pokožka suchá, snadněji dojde k oděrům, nebo popraskání. Dobře promaštěná kůže je elastičtější a spíše odolá tlakům v pahýlové objímce.

Bolesti

Oděry a otlaky jsou běžným projevem používání protéz i ortéz. Je třeba mít na paměti, že zatěžujeme část těla, která na to není navyklá. Všechny tyto problémy se dají řešit úpravou kontaktní objímky.

Bolesti zad jsou často způsobeny nesprávnou výškou protézy. Atrofií svalů, nebo zmenšením otoku pahýlu může dojít k propadu amputované končetiny do objímky a v důsledku ke snížení výšky končetiny a následnému vychýlení osy pánve. To se projeví výraznou bolestí v oblasti bederní páteře. Kontaktujte svého protetika. Pokud není situace řešena, může dojít ke skolióze.

Běžným projevem jsou fantomové bolesti. Jedná se o bolesti chybějící části končetiny. Zpravidla tyto bolesti v průběhu užívání mizí. Spíše se projevují u lidí senzitivnějších.

Úhrada Vaší pomůcky

Služby jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Ve výjimečných případech se spoluúčastí pacienta. Individuálně vyráběné ortopedicko protetické výrobky jsou v úhradové skupině 05. Ortopedické vložky ve skupině 16. Dále určuje každou konkrétní pomůcku úhradový kód. Pro upřesnění kontaktujte svého protetika.

Hygiena

V protézové objímce dochází k výraznému pocení. Tento efekt způsobuje většinu nežádoucích kožních problémů. Předcházejte těmto problémům pravidelným čištěním pahýlové objímky. Každý den omyjte vnitřek objímky vlhkým hadříkem a před používáním nechte protézu dobře vysušit. Používáte-li látkové či pletené návleky, které jsou v kontaktu s pokožkou, vždy používejte pouze dobře vyprané a čisté návleky. Prací prostředky by měly mít neutrální PH. Používáte-li silikonové návleky, každý den je obraťte naruby a pečlivě opláchněte vlažnou vodou. Před použitím nechte návlek oschnout.